Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!Ostatnia aktualizacja strony: 01.12.2015

Ciekawe aplikacje na Androida

 • Barcode Scanner (open source) - służy do skanowanie kodów kreskowych i fotokodów. W czasie pracy aplikacji można korzystać z autofocusu i lampy błyskowej (sterowanej przyciskiem głośności).

 • Latarka - jako źródło światła wykorzystuje diodę LED aparatu lub wyświetlacz (np. nadając mu biały kolor). Narzędzie posiada swój widget - przycisk uruchamiający jedną z funkcji, ustawioną jako domyślną. Można ją aktywować również potrząsając smartfonem w trybie blokady (nie zawsze działa).
  W przypadku braku tej aplikacji również można wykorzystywać diodę jako latarkę. Trzeba w tym celu postąpić zgodnie z instrukcją:
  1. Wybierz aplikacje->ustawienia->dostępność.
  2. Zaznacz pole Skrót dostępności.
  3. Przy dowolnym ekranie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. Pojawiła się nowa opcja: Dostępność.
  4. W otwartym menu wybierz Dostępność.
  5. Dotykając pozycji Latarka możesz zapalać i gasić diodę.

 • Cardiograph - mierzy puls. Jak to możliwe? Do badania wykorzystywany jest aparat, do którego przykładamy palec. Przy odpowiednio dobrym oświetleniu (jeśli smartfon ma diodę, zostaje ona zapalona) następuje rejestracja lekkich zmian barwy spowodowanych przepływem krwi i pomiar ich częstotliwości.

 • Webmaster - ułatwia edycję kodu źródłowego stron internetowych. Może przydać się, gdyby trzeba było coś zmienić na swojej witrynie, nie mając dostępu do komputera.

 • Lookout - darmowy program chroniący smartfona przed wirusami i innymi zagrożeniami. Wprawdzie w wersji darmowej nie są dostępne wszystkie funkcje, ale te podstawowe działają przez nieograniczony czas.

 • SoundHound i Shazam - aplikacje służące do nagrywania fragmentów piosenek i wysyłania ich na serwer w celu identyfikacji tytułu i autora.

 • Lama - narzędzie sterujące pracą smartfona (np. dzwonkiem, połączeniem z Internetem, trybem offline) na podstawie różnych zdarzeń (określonego czasu, zmiany położenia, stanu baterii itp.). Można je dowolnie programować. Do wspomnianego określania lokalizacji wykorzystuje sygnał z masztów telefonii komórkowej.
  Oprócz oszczędzania energii, pakietu internetowego itp. aplikacja może nawet rozwiązać problem ze sterowaniem odtwarzaniem muzyki przy włączonej blokadzie (wystarczy ustawić ją tak, by wyłączała zabezpieczenie przy rozpoczęciu odtwarzania i włączała z powrotem po zakończeniu, jeżeli funkcja działa poprawnie).

 • Camereo 3D - aparat 3D połączony z przeglądarką trójwymiarowych zdjęć. Kamera i wyświetlacz smartfona mogą być standardowe. Wykonujemy najpierw zdjęcie dla lewego oka, potem dla prawego (wtedy poprzednia fotografia wyświetla się na wizjerze, a jej przezroczystość regulujemy suwakiem). Po zapisaniu zdjęcia 3D (pary plików JPEG umieszczonych w utworzonym przez aplikację folderze) możemy je oglądać metodą prosto- lub krzyżoglądu (kierując odpowiednio oczy, aby lewa i prawa fotografia nałożyły się).

 • 3DSteroid - aplikacja do wykonywania zdjęć 3D lepsza od poprzedniej. Posiada dodatkowo możliwość oglądania i zapisu fotografii w różnych formach (np. jako anaglify), poziomicę, obsługę lampy błyskowej i opcję wyrównania obrazów po zarejestrowaniu. Daje też dostęp do internetowych galerii.

 • Free Zone - łączy automatycznie z otwartymi sieciami wifi, które znajdą się w zasięgu, co może obniżyć koszty korzystania z Internetu.

 • Radiation Alarm - aplikacja napisana przez studentów AGH, służy do pomiaru promieniowania jonizującego za pomocą matrycy aparatu w smartfonie (po zasłonięciu obiektywu przed światłem). Działa naprawdę.

 • Twilight - zmniejsza jasność i temperaturę barwową wyświetlacza w nocy, chroniąc użytkownika przed bezsennością.

 • Utrata Nocy - umożliwia wysyłanie danych dotyczących zanieczyszczenia świetlnego w różnych miejscach, aby naukowcy mogli wykorzystać je do prowadzenia badań dotyczących szkodliwości tego zjawiska i sposobów jego redukcji. Użytkownik obraca smartfona zgodnie z wyświetlanymi strzałkami, a następnie odpowiada na pytanie o widoczność wskazanej gwiazdy.

 • SkyReigen (open source) - oblicza dla danego miejsca godziny wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca, świtu i zmierzchu (cywilnego, morskiego i astronomicznego), jak również wiele innych parametrów dotyczących ciał niebieskich. Przydatna do planowania obserwacji astronomicznych, górskich wędrówek itp.

 • TextSecure (open source) - łatwy w obsłudze komunikator umożliwiający wysyłanie szyfrowanych wiadomości (end-to-end - widoczne tylko dla nadawcy i adresata). Dzięki zastosowaniu kryptografii klucza publicznego nie trzeba uzgadniać żadnego tajnego hasła z drugim rozmówcą.

 • ChatSecure (open source) - aplikacja do prowadzenia szyfrowanych rozmów poprzez Facebook, Hangouts i inne komunikatory (szyfrowanie podobnie jak w TextSecure). Umożliwia również wysyłanie niezaszyfrowanych wiadomości do osób nieposiadających jej, zastępując oficjalnego Messengera.

 • APG (open source) - zaawansowane narzędzie do szyfrowania tekstów i plików, zarówno symetrycznego, jak i asymetrycznego.

 • PDF Reader (open source) - czytnik PDF na Androida. Otwarty kod źródłowy zwiększa bezpieczeństwo przy otwieraniu dokumentów zawierających prywatne dane.

 • Minds (open source) - aplikacja mobilna niedawno założonego portalu społecznościowego minds.com, posiadającego szyfrowany czat (działa również w przeglądarkach) i bardziej przejrzysty system doboru postów wyświetlanych w aktualnościach niż Facebook.

 • DTMF transceiver - program do nadawania i odbierania tonów DTMF, stosowanych w wielu telefonach analogowych do wybierania numerów. Umożliwia np. nawiązanie połączenia poprzez zbliżenie mikrofonu telefonu stacjonarnego do głośnika smartfona i wprowadzenie numeru na wyświetlanej klawiaturze.

 • Mozilla Firefox (open source) - znana przeglądarka internetowa w wersji na Androida.

Jak samemu pisać aplikacje na Androida?

Na stronie http://developer.android.com/training/basics/firstapp/index.html znajduje się kurs pisania aplikacji na Androida oraz linki do potrzebnego oprogramowania (wszystko za darmo). Przydatna jest znajomość języka Java i XML. W trakcie pisania aplikacji można ją testować na swoim smartfonie podłączonym do komputera przez USB (wymagane jest zainstalowanie odpowiednich sterowników, np. pobranych ze strony producenta, i włączenie trybu debugowania).

Początek strony