Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 08.07.2013

Wykonanie zdjęcia 3D

Człowiek posiada dwoje oczu, więc każde widzi obiekty z trochę innej strony. Mózg łączy obrazy z lewego i prawego oka, tworząc obraz trójwymiarowy.

Jednym z rodzajów zdjęcia czy rysunku 3D jest anaglif. Są to dwie nałożone na siebie fotografie. Jedna ma kolor czerwony, a druga cyjanowy (kolor światła zielonego zmieszanego z niebieskim). Każda z nich jest wykonywana z trochę innego miejsca (podobnie jak w różnych miejscach znajdują się ludzkie oczy). Anaglify ogląda się w okularach, które po lewej stronie mają filtr czerwony, a po prawej cyjanowy. Sprawiają one, że do każdego oka dociera tylko przeznaczony dla niego obraz.

Taki przyrząd możemy wykonać samodzielnie z tektury i kolorowej folii. Jeżeli mamy tylko przezroczystą, możemy zabarwić ją flamastrami. Jeżeli nie mamy koloru cyjanowego, możemy użyć zielonego lub niebieskiego. Czasem trzeba pokryć folię kilkoma warstwami tuszu, aby filtry zatrzymywały światło w nieodpowiednich kolorach. Jeśli używamy pisaka, najlepiej zamalować folię odrysowując od linijki stykające się linie. Jeżeli tusz rozmazuje się, można zabezpieczyć go taśmą klejącą (w ogóle można nie używać zwykłej folii, jeżeli jej brakuje, tylko taśmę). Aby światło nie odbijało się od folii od strony oczu przesłaniając obraz, można przykleić po bokach prostokąty z tektury.

Tak na przykład mogą wyglądać samodzielnie wykonane okulary do anaglifów:
Wykonane samodzielnie okulary do anaglifów
Aby filtry były pokryte barwnikiem bardziej równomiernie, zastosuj ten sposób.
  Sposób wykonania potrzebnych fotografii:
 1. Ustawiamy aparat nieruchomo i wykonujemy pierwsze zdjęcie.
 2. Przesuwamy aparat w prawo o odpowiednią odległość (tzw. bazę, równą maksymalnie 1/30 odległości obiektywu od najbliższego obiektu). Zbyt duża baza spowoduje, że anaglif nie wyjdzie, ale im większa, tym większa będzie jego głębia.
 3. Wykonujemy drugą fotografię.
Otrzymaliśmy dwa zdjęcia, np. takie:  Teraz trzeba będzie obrobić wykonane zdjęcia. Można w tym celu użyć darmowego programu GIMP, służącego do obróbki obrazu. Pokażę, jak to zrobić, używając wersji 2.6.10:

  Stary sposób:

 1. Otwieramy zdjęcie przeznaczone dla lewego oka.
 2. Klikamy na górnym pasku "Colors" i na rozwiniętej liście wybieramy "Levels".
 3. Rozwijamy listę "Channel" i wybieramy "Green", po czym przesuwamy białą strzałkę na suwaku "Output Levels" do końca w lewo. Wyłączyliśmy ze zdjęcia kolor zielony.
 4. Podobnie wyłączamy kolor niebieski. Otrzymaliśmy zdjęcie, na którym jedynym kolorem podstawowym jest czerwony. Zapisujemy je, najlepiej w nowym pliku, w formacie jpg.
 5. Otwieramy fotografię dla prawego oka. Powtarzamy dla niej kroki 1-4, ale tym razem wyłączamy tylko kolor czerwony. Otrzymaliśmy dwa zdjęcia, np. takie: 6. Tworzymy w GIMP-ie nowy plik o rozdzielczości takiej, jak nasze zdjęcia.
 7. Wybieramy "File -> Open as Layers" i otwieramy jedno z obrobionych zdjęć. Następnie w ten sam sposób otwieramy drugie.
 8. W okienku "Layers, Channels, Paths, Undo, ..." przesuwamy suwak "Opacity" na 50 (możemy to zrobić, zaznaczając liczbę po jego lewej stronie, wpisując 50 i naciskając ENTER). Teraz zdjęcie na wierzchu jest półprzezroczyste. Otrzymaliśmy anaglif.

Nowy sposób

Ta metoda jest lepsza, ponieważ umożliwia łatwiejsze otrzymywanie anaglifów, które w dodatku nie są za ciemne.
 1. Otwieramy zdjęcie przeznaczone dla lewego oka, a następnie dla prawego (w drugim oknie).
 2. Zaznaczamy całą drugą fotografię i kopiujemy ją.
 3. Uaktywniamy okno ze zdjęciem pierwszym (dla lewego oka).
 4. Otwieramy listę kanałów (domyślnie znajduje się ona w okienku po prawej stronie, w drugiej zakładce.
 5. Klikamy nazwę kanału czerwonego, aby nie wyświetlała się na granatowym, tylko na szarym tle. Spowoduje to, że nie będzie można wprowadzać zmian w tym kanale (jedynie w pozostałych).
 6. Wklejamy zdjęcie dla prawego oka na to dla lewego.
Możemy już założyć okulary 3D i obejrzeć fotografię. W razie potrzeby przesuwamy odpowiednio wklejone zdjęcie. Pozwala to wykonać anaglif w przypadku źle dobranej bazy lub uzyskać wystawanie obiektów przed ekran. Na koniec wystarczy zapisać fotografię (można w formacie jpg). Przykład anaglifu:

Specjalne narzędzia do obróbki zdjęć 3D

Wykonywanie anaglifów w GIMP-ie nie jest zbyt wygodne, gdyż ten program nie jest do tego przeznaczony. Znacznie szybciej można korzystać np. z darmowego StereoPhoto Maker. Posiada on również różne specjalne funkcje. Do wykonywania zdjęć 3D za pomocą zwykłego smartfonu przydadzą się odpowiednie aplikacje. Linki do paru z nich znajdują się na http://stronasebastiana.cba.pl/android.php.

Porady

Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016