? Sebastian Kusyk - zdjęcia 2D i 3D, doświadczenia, kawały i inne
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 13.09.2012

Jak zrobić anaglifowe okulary 3D nie mając kolorowej folii?

Tekturowe okulary 3D wykonane z tektury i kolorowych filtrów są tanie, ale niełatwo je kupić. Można wykonać je samemu, jednak wtedy również pojawiają się przeszkody: barwna, przezroczysta folia także jest dość trudna do zdobycia, a równomierne pomalowanie tej przezroczystej (np. wodoodpornym markerem) bywa skomplikowane, a nawet niemożliwe. Jednak wymyśliłem pewien sposób, do którego potrzebny jest m.in. komputer z drukarką:

  1. Kupujemy w sklepie papierniczym przezroczystą folię do drukowania.

    UWAGA!

    Musi to być produkt przeznaczony do posiadanej przez nas drukarki. Arkusze do atramentówek mają z jednej strony szorstką powierzchnię zapobiegającą rozmazywaniu się tuszu (przed i po jego wyschnięciu). Natomiast te przeznaczone do laserówek są odporne na wysokie temperatury, aby nie stopiły się w wyniku kontaktu z rozgrzanymi wałkami służącymi do utrwalania obrazu.
  2. Pobieramy i otwieramy plik filtry.doc. Można go otworzyć w programie Word lub darmowym Open Office. Zawiera on dwa wypełnione prostokąty, czerwony i cyjankowy, i jest przygotowany do wydruku w formacie A4 (wybrałem format dokumentu, bo występuje w nim podział na strony). Możesz też sam utworzyć tego typu plik (w tym wypadku najlepiej wybrać kolory ręcznie, wpisując odpowiednie wartości barw składowych: odpowiednio 255/0/0 i 0/255/255).
  3. Wkładamy folię do drukarki (w przypadku atramentówki chropowatą stroną do głowic) i drukujemy nasz plik.
  4. Teraz musimy sprawdzić, czy przez otrzymane filtry nie przenika światło w niewłaściwych kolorach. Czerwony filtr powinien dobrze pochłaniać barwę zieloną i niebieską oraz ich mieszaniny, a cyjankowy - czerwoną. Patrzymy w tym celu przez otrzymany wydruk na wybrane zdjęcie lub rysunek (może być to np. anaglif czy figury w kolorach podstawowych). Może być on wydrukowany lub wyświetlony na monitorze (jednak nie na ekranie CRT - stosowane w nim luminofory mogą emitować światło, które zawsze przenika przez oba filtry).Jeśli nasza folia nie jest jeszcze gotowa, aby stać się szybkami do okularów 3D, wkładamy ją w odpowiednią stronę do drukarki i pokrywamy kolejną warstwą tego samego obrazu (jednak nie zbyt wiele razy, by nie była za ciemna). Nie przejmujmy się, jeżeli obiekty widziane przez arkusz są nieostre - można to łatwo naprawić.
  5. Jeżeli filtry są już gotowe, na każdym z prostokątów od zadrukowanej strony przyklejamy równo kawałek taśmy klejącej o szerokości nie mniejszej niż ok. 2,5 cm. Następnie wygładzamy go. Po tej czynności obraz widziany przez folię stanie się wyraźniejszy. Najlepiej taśmę przyklejać przy brzegach figur, jednak w całości na ich obszarze. Obszar zaklejony jednym kawałkiem powinien mieć takie wymiary, aby dało się z niego wyciąć przynajmniej jeden okular. Przy planowaniu wymiarów trzeba pamiętać, że conajmniej 2 przeciwległe brzegi będą musiały służyć do połączenia szybek z oprawkami.
  6. Wycinamy gotowe filtry, jak również tekturowe oprawki do okularów. Następnie łączymy je w całość, przymocowując szybki. Czerwone okienko powinno być po lewej stronie, a cyjankowe - po prawej.

Wskazówki:

Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016