Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 13.09.2012

Wykrywanie polaryzatorów w wyświetlaczach LCD

Zasada działania wyświetlacza LCD

    Wyświetlacz LCD (ciekłokrystaliczny) działa w następujący sposób:
  1. Światło niespolaryzowane wpada do wyświetlacza i przechodząc przez pierwszy polaryzator ulega polaryzacji.
  2. Spolaryzowane światło przechodzi przez ciekły kryształ - substancję, która jest w ciekłym stanie skupienia, ale jej cząsteczki tworzą strukturę krystaliczną. Jeżeli do ciekłego kryształu nie jest przyłożone napięcie, kąt polaryzacji pozostaje stały. Natomiast przyłożenie napięcia powoduje skręcenie struktury ciekłego kryształu, zmieniając kąt płaszczyzny drgań fali świetlnej.
  3. Światło przechodzi przez analizator, zbudowany tak samo jak polaryzator. Od kąta płaszczyzny drgań fal świetlnych zależy, czy światło zostanie pochłonięte, czy przepuszczone przez analizator. W wielu LCD światło może zostać następnie odbite od blaszki umieszczonej za wyświetlaczem i zostać ponownie przepuszczone przez wyświetlacz.
  4. Więcej informacji o budowie wyświetlaczy LCD możesz znaleźć np. na http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyświetlacz_ciekłokrystaliczny
Zasada działania LCD

Wykrywanie polaryzatorów

Mając 2 LCD (w tym przynajmniej 1 odsłonięty od przodu i tyłu), często można sprawdzić, że znajdują się w nich polaryzatory. Musimy w tym celu patrzeć prosto na jeden wyświetlacz przez drugi, obracając jednym z nich. Zauważymy, że jeżeli jedne pary brzegów wyświetlaczy są do siebie równoległe, to widzimy wyświetlacz znajdujący się pod spodem. Natomiast obrót jednego z wyświetlaczy o 90 stopni powoduje, że LCD znajdujący się pod spodem jest czarny i nie widzimy wyświetlanych na nim informacji. Dzieje się tak, ponieważ światło spolaryzowane po przejściu przez jeden wyświetlacz może zostać zatrzymane lub przepuszczone przez drugi w zależności od kąta między nimi.

Jak uzyskać podobny efekt w przypadku braku przezroczystego wyświetlacza?

Zapewne niewiele osób ma niepotrzebny, wymontowany LCD lub działający, ale umieszczony w obudowie z dwustronnymi otworami. Do przeprowadzenia obserwacji wystarczy zwykły, czarno-biały wyświetlacz LCD (np. w zegarku czy kalkulatorze) oraz jakieś urządzenie z podświetlanym, np. kolorowym ekranem. Wyświetlacz podświetlany musi emitować światło spolaryzowane. Co ciekawe, wysyłają je nie tylko ekrany LCD. W ciemnym pomieszczeniu trzeba włączyć podświetlany ekran i oświetlić nim ten drugi, przy czym oba powinny znajdować się na równoległych płaszczyznach. Obracając jednym z wyświetlaczy (tak, by płaszczyzny były nadal równoległe) można uczynić znaki z niepodświetlanego LCD widoczne lub niemożliwe do odczytania (zamiast nich zobaczymy czarne tło).

Jak wyglądają różne przedmioty widziane przez polaryzator?

Na niektórych przedmiotach, np. wykonanych z przezroczystego tworzywa, widzimy barwne plamy. Powstają one w wyniku interferencji fal świetlnych. Przez polaryzator mogą być widziane wyraźnie, nawet jeżeli są niewidoczne gołym okiem. Jeśli nie mamy oddzielnego polaryzatora, możemy użyć tych zamontowanych w LCD:

Bez polaryzatora Z polaryzatorem (przez LCD)

Dlaczego niektóre wyświetlacze LCD świecą?

W wyświetlaczach LCD czasem montuje się podświetlenie. Jest ono konieczne, aby wyświetlacz mógł sam emitować światło. W małych wyświetlaczach źródłem światła może być np. panel elektroluminescencyjny. W większych urządzeniach, np. monitorach komputerowych i telewizorach, montuje się lampy podobne do zwykłych świetlówek. Jednak nowocześniejsze ekrany tego typu są podświetlane wieloma diodami. Mogą one świecić z różną jasnością, co zwiększa jakość obrazu.

Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016