Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!Ostatnia aktualizacja strony: 14.09.2012

  Jak zbudować projektor?

  Używając dostępnych narzędzi i materiałów, możemy samemu wykonać rzutnik. Musi on posiadać baterie, źródło światła, miejsce do wkładania małych obrazków na przezroczystej folii (tzw. przezroczy lub slajdów) i obiektyw z soczewką. Opiszę teraz, jak przygotować potrzebne części.

  Obudowa

  Obudowę można wykonać z jakiegoś pudełka (np. po patyczkach higienicznych - takiego z elastycznego, a nie łamiącego się tworzywa). Możliwe, że trzeba będzie dodać jakieś części wycięte z drugiego pudełka.

  UWAGA!

  Żadne części mogące nagrzewać się nie powinny dotykać obudowy mogącej zapalić się lub roztopić pod wpływem ciepła. Dotyczy to np. silniczków, żaróweczek, ale też miejsc, w których łączą się przewody. Jeżeli wewnątrz obudowy jest żaróweczka, również nie powinna jej nagrzewać.

  UWAGA!

  Wycinając części z plastiku, należy uważać, aby palce nie znajdowały się w miejscu, do którego może przesunąć się nóż.

  Obiektyw

  Ta część służy do otrzymywania obrazu, który widzimy na ścianie. Można wykonać ją, używając lupy albo soczewki wymontowanej z niej. Soczewkę można przymocować do rurki, którą wkłada się do otworu wyciętego w obudowie. Odległość między soczewką a obiektywem nie może być dowolna. Wyznacza się ją ze wzoru:
  1/f=1/a+1/b , gdzie:
  f - ogniskowa soczewki,
  a - odległość między soczewką a przezroczem,
  b - odległość między soczewką a obrazem (wyświetlanym na ścianie).
  Ogniskową (odległość od płaszczyzny, na której znajduje się soczewka, do punktu, w którym skupia równoległe promienie świetlne) można wyznaczyć, np. skupiając światło po przejściu przez 2 małe otwory ustawione na jednej linii z soczewką, źródłem światła i ekranem lub próbując otrzymać obraz przezrocza i mierząc odległości a i b.

  Miejsce na przezrocze

  Otwór, do którego wkłada się slajdy, może znajdować się na górze obudowy. W środku powinno znajdować się coś, co będzie utrzymywać przezrocza od dołu. Można nawet wyciąć tam drugi otwór, a pod spodem przykleić pokrywkę od drugiego pudełka na niewielkim podwyższeniu. Przezrocza najłatwiej wykonać, przyklejając do tekturowej ramki kawałek folii i rysując coś na nim specjalnymi pisakami. Należy pamiętać, że powstający obraz będzie odwrócony.

  Źródło światła

  Od żaróweczek lepsze będą białe diody LED. Ilość wytwarzanego przez nie ciepła jest znikoma, a czas pracy znacznie dłuższy. Można je kupić w sklepach elektronicznych. Jedna kosztuje ok. 1,50 zł. Należy podłączać je w określony sposób: dłuższe końcówki podłączamy do dodatniego bieguna baterii, a krótsze do ujemnego. W przeciwnym razie nie będą świecić, ale wtedy wystarczy je ponownie podłączyć. Jedna dioda często nie wystarczy. Musi być ich tak dużo, żeby przez każdą część przezrocza było przepuszczane światło, którego promienie są skierowane na soczewkę. Odległość między diodami a przezroczem z tego samego powodu powinna być dostatecznie duża.

  Początek strony