Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!Ostatnia aktualizacja strony: 14.09.2012

Tworzenie animacji przedstawiającej ruch gwiazd na niebie

Aparaty cyfrowe często posiadają tryb długiego naświetlania (np. 1 min.) umożliwiający fotografowanie widocznych w nocy ciał niebieskich. Profesjonalny sprzęt daje możliwość ustawienia migawki na czas liczony nawet w godzinach. Podczas tworzenia takiej fotografii gwiazdy i planety na niebie przesuwają się (jest to związane z m.in. ruchem obrotowym Ziemi) przybierając wygląd podłużnych smug. Jednak istnieje również inny sposób aby przedstawić zmianę ich pozycji w czasie. Wystarczy co parę minut wykonywać zdjęcia nieba, nie zmieniając ustawienia aparatu.

Fotografowanie

    Należy pamiętać o następujących rzeczach:
  • Zdjęcia powinny być wykonywane w stałych, możliwie krótkich odstępach czasu (wystarczy co parę minut).
  • Najlepiej, aby niebo nie było zasłonięte żadną szybą (ze względu na powstające na niej odbicia).
  • Jeśli jednak fotografujemy przez szybę, należy zgasić światło i w miarę możliwości odsunąć wszystkie obiekty w pomieszczeniu, które odbijają się w niej.

Usuwanie zanieczyszczeń świetlnych

Ulice większości miast są oświetlone lampami sodowymi dającymi żółte światło, które można dość łatwo usunąć ze zdjęć. Można w tym celu osłonić obiektyw specjalnym filtrem. Jeśli go nie posiadamy, pozostaje nam edycja komputerowa, którą można wykonać chociażby w GIMP-ie:

  1. Po otwarciu obrazu klikamy na pasku przycisk Kolory i wybieramy opcję Poziomy
  2. Rozwijamy listę Kanał i wybieramy czerwony
  3. Na skali Poziomy wyjściowe przesuwamy białą strzałkę na 0
  4. Powtarzamy pkt. 2) i 3), wybierając tym razem kanał zielony
  5. Na otrzymanym zdjęciu zanieczyszczenia świetlne są znacznie słabsze, ale ciała niebieskie są niebieskie. Klikamy na pasku przycisk Kolory i wybieramy opcję Desaturacja, a następnie zaznaczamy pole jasność. Teraz gwiazdy i planety stają się białe, a w dodatku jaśniejsze.

Aby dodatkowo rozjaśnić gwiazdy lub usunąć pozostałe zanieczyszczenia świetlne, można wykonać inne operacje, jak np. progowanie. Jednak należy pamiętać, aby zmiany wykonane na każdym zdjęciu były dokładnie takie same.

Montaż

Aby zaprezentować zarejestrowany ruch, najlepiej połączyć zdjęcia w film. Może posłużyć do tego np. Windows Movie Maker.

Obejrzyj film

Najlepiej obejrzeć ten film na pełnym ekranie

Początek strony