Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 07.09.2013

Słuchawki zamiast mikrofonu

Wiele urządzeń potrafiących nagrywać i odtwarzać dźwięk, np. komputery PC i dyktafony, posiada dwa gniazda: mikrofonowe i słuchawkowe. Są one identyczne i choć różnią się symbolami, można je pomylić. Co by się stało, gdyby do gniazda mikrofonu podłączyć słuchawki? Okazuje się, że mogłyby one rejestrować dźwięk (jednak gorszej jakości). Możemy to sprawdzić:

  1. Do wejścia mikrofonowego komputera, dyktafonu itp. podłączamy słuchawki (w przypadku zestawów z wbudowanym mikrofonem nie podłączamy jego wtyczki). Nie mogą to być głośniki, chyba że nie mają wbudowanego wzmacniacza.
  2. Włączamy nagrywanie (jeśli czułość jest odpowiednio ustawiona) i mówimy coś prosto do otworów, z których normalnie wydostaje się dźwięk.
  3. Odtwarzamy nagranie.

Jak to możliwe?

Zarówno słuchawki i głośniki, jak i mikrofony, często składają się z membrany, przymocowanej do niej cewki oraz magnesu. Gdy przez cewkę płynie prąd zmienny, wytwarza ona zmienne pole magnetyczne i porusza się względem magnesu, powodując drgania membrany. Jednak możliwa jest też sytuacja odwrotna. Wibrująca membrana może powodować ruch cewki w polu magnetycznym, dzięki czemu powstaje w niej napięcie elektryczne.

Inne urządzenia działające na odwrót

Mały silniczek z magnesem trwałym może działać jak prądnica. Jednak należy pamiętać, aby wirował z dostatecznie dużą prędkością (którą może zapewnić np. odpowiednia przekładnia). W dodatku diodę LED można wykorzystać jako czujnik światła. W Internecie opisano wiele konstrukcji pokazujących te zjawiska.

Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016