Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 14.09.2012

Wykrywanie promieniowania podczerwonego


Promieniowanie podczerwone (IR) to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości większej niż mikrofale, ale mniejszej niż światło widzialne. Nie można go zobaczyć gołym okiem, ale czasem można je wykryć używając zwykłego aparatu cyfrowego (może być ten wbudowany w telefonie komórkowym). Urządzenia tego typu są wyposażone w matrycę CCD, na której powstaje obraz. Może ona wykrywać światło widzialne, ale również promienie IR.

W zakresie podczerwieni działają np. piloty do telewizorów. Za pomocą aparatu możemy zobaczyć promieniowanie IR diody pilota, jeżeli jeden z jego przycisków jest wciśnięty:

Większość promieniowania emitowanego przez żarówki jest w zakresie podczerwieni. Jeżeli żarówka świeci pełnym światłem, nie zawsze można wykryć promieniowanie IR emitowane przez nią tą metodą. Jednak jeśli ma słabe zasilanie (np. żaróweczka w latarce z rozładowującymi się bateriami), możemy zauważyć, że widziana przez aparat świeci jaśniejszym światłem niż w rzeczywistości, które ma też inną barwę:

Jednak za pomocą zwykłego aparatu cyfrowego nie można zobaczyć promieniowania IR o dowolnej częstotliwości. Pamiętajmy, że każde ciało o temperaturze wyższej niż 0K (najniższa możliwa temperatura, ok. -273 st.C) wysyła promieniowanie cieplne: w zakresie IR, a w odpowiednio wysokich temperaturach również w zakresie widzialnym.

Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016