Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!Ostatnia aktualizacja strony: 14.09.2012

Wyświetlanie kolorowych prostokątów na ekranie

Używając łatwo dostępnych materiałów, np. tektury, możemy zbudować pewien ciekawy przyrząd. Na jednym końcu ma on rozstawione w pewnej odległości otwory zakryte folią w różnych kolorach (można ją uzyskać, kolorując przezroczystą folię specjalnymi pisakami). W środku nie ma żadnych przegródek ani innych części, tylko samo powietrze. Jednak, zaglądając do otworu na drugim końcu, możemy zobaczyć na ekranie (wykonanym np. z jednej cienkiej warstwy kawałka chusteczki higienicznej) prostokąty w takich kolorach, co folia, jednak w odwrotnej kolejności. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta:

    Dodatkowe wskazówki:
  • Aby przyrząd działał, należy otwory zasłonięte folią przybliżyć do źródła światła, które ma dużą powierzchnię (np. żarówka zasłonięta matowym kloszem czy świetlówka).
  • Jeżeli użyta tektura przepuszcza wtedy trochę światła, należy np. obkleić ją czarnym papierem samoprzylepnym.
  • Przyrząd najlepiej trzymać, mając wszystkie palce złożone do środka, ale pozostawiając w środku wolną przestrzeń (z jednej strony jest włożone urządzenie, a z drugiej zaglądamy). Dzięki temu prostokąty na ekranie będą bardziej widoczne - ekran będzie znajdował się na ciemnym tle i nie będzie oświetlony z przodu.
Początek strony