Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 07.11.2015

Prywatność w Sieci

Szybki rozwój Internetu i podłączonych do niego urządzeń poszerza nasze możliwości, ale równocześnie stwarza wiele zagrożeń. Jednym z nich jest ryzyko utraty prywatności. Brak dostępu do kodów źródłowych powszechnie stosowanych systemów Windows, OS X oraz wielu programów użytkowych uniemożliwia upewnienie się, czy nasz komputer nie działa przeciwko nam, wysyłając nasze prywatne informacje do serwerów korporacji tworzących tego typu software. W przeciwieństwie do tradycyjnej poczty, wiadomości i rozmów przesyłanych przez telefon lub Internet nie da się zabezpieczyć przy pomocy koperty. Natomiast częste stosowanie kart kredytowych zamiast gotówki umożliwia bankom gromadzenie informacji o tym, gdzie i jakie produkty bądź usługi kupują ich klienci.

Być może zastanawiasz się, po co ktoś miałby szpiegować wszystkich obywateli? Okazuje się, że takie działania mogą prowadzić do wielkich korzyści materialnych. Firmy zajmujące się marketingiem często zbierają szczegółowe informacje o życiu potencjalnych klientów, aby prezentować im odpowiednio dopasowane reklamy. Natomiast instytucje państwowe mogą w ten sposób poszerzać swoją władzę i nadużywać jej, łamiąc prawa własnych obywateli, lub zwiększać swoje wpływy za granicą (np. USA w Polsce). W dodatku wiele programów wysyła producentom informacje o tym, w jaki sposób użytkownicy korzystają z nich, co ma na celu ich optymalizację. Oczywiście nikt nie byłby w stanie osobiście przeanalizować tak ogromnych ilości danych, więc stosuje się do tego tzw. algorytmy big-data. Nie oznacza to jednak, że administratorzy serwisów, których użytkownicy przechowują w nich swoją korespondencję i inne prywatne informacje, nie mogą uzyskać dostępu do danych dotyczących wybranych osób.

Jak więc chronić się przed "permanentną inwigilacją"? Czy trzeba w tym celu całkowicie zrezygnować z używania komputerów, komórek, tabletów i innych tego typu urządzeń? Niekoniecznie - wystarczy korzystać z otwartego oprogramowania oraz szyfrować wiadomości i rozmowy. Interesującym rozwiązaniem, niestety w rzeczywistości wciąż będącym w fazie testów, są kryptowaluty, umożliwiające przeprowadzanie internetowych płatności bez pośrednictwa żadnej centralnej instytucji.

Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016