Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Ostatnia aktualizacja strony: 05.06.2016

Zanieczyszczenie świetlne

Porównując nocne niebo na wsi z tym widzianym w wielkim mieście na pewno zauważymy istotną różnicę: nad obszarami bardziej zabudowanymi można dostrzec jedynie jaśniejsze gwiazdy i planety. Pozostałe są niewidoczne z powodu tzw. zanieczyszczenia świetlnego. Okazuje się, że jest ono znacznym problemem nie tylko dla astronomów.

Skutki zanieczyszczenia światłem

Jak ograniczyć zanieczyszczenie światłem?

Całkowita rezygnacja z używania elektrycznego oświetlenia nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak istnieją sposoby pozwalające zachować korzyści płynące z jego stosowania, a jednocześnie zminimalizować jego negatywne skutki:

Co możesz zrobić?

W ostatnim czasie w wielu miejscowościach prowadzona jest wymiana starych latarni ulicznych z lampami sodowymi na nowsze, LED-owe. Jest to szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia światłem (łatwiejsze otrzymywanie wiązki skierowanej tylko na obszar docelowy, możliwość stosowania czujników ruchu), ale również ryzyko jego zwiększenia (często zbyt wysoka moc i temperatura barwowa emitowanego światła). Dlatego teraz wszyscy musimy zadbać o to, aby ten proces był prowadzony prawidłowo.

Adresy internetowe

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, działają organizacje zajmujące się ochroną ciemnego nieba. Poniżej umieściłem linki do ich stron:
Początek strony


e-mail: sebastian@stronasebastiana.cba.pl
Adres Bitcoin: 17Xmwek5HqW4zvrsgggUf1eYcYZdcVJGb1
Adres BitMessage: BM-2cXpM2XGrEn2GFegYg7aLKNSLQnqdCPCrS
Surespot: Seba2016